Čo je to skolióza ?

24.01.2020

Dokonalá súhra kostí, svalov, väzov a šliach nám zaručuje správnu kombináciu stability a mobility v jednotlivých úsekoch chrbtice.  (Pokračovať - klik na nadpis)

Keď sa na seba pozriete do zrkadla zozadu, chrbtica je rovná ako sviečka. Ale v prípade skoliózy  sa chrbtica vychyľuje doprava a doľava, a to v dôsledku zmeneného pôsobenia tlaku a ťahu svalstva. Týmto vplyvom jednotlivé stavce tvarujú chrbticu do asymetrického tvaru. Takýmto spôsobom vzniká na chrbtici oblúk do strany, ktorý si však sama chrbtica vykompenzuje ďalším oblúkom na druhú stranu, aby sa nachádzala v rovnováhe. 

Pri chôdzi a behu pohyb trupu dostáva do chronickej nerovnováhy. Pri dlhodobom sedení alebo ležaní si telo "hľadá pohodlnú polohu" a  trup sa prirodzene nakláňa na svoju "pohodlnú stranu".  Ale každá jednostranná záťaž ešte viac zosiluje nerovnováhu v chrbtici a pracuje na zväčšení oblúka skoliózy. 

Skolióza je zmena tvaru a rastu chrbtice, s ktorou sa spravidla deti nerodia, ale sa rozvíja časom. Väčšina skolióz sa rozpozná v období puberty, ale v posledných rokoch sa objavuje oveľa skôr, nezriedka už v piatom-šiestom roku života dieťaťa. Ak skolióza zistená v detskom veku ostane neliečená, časom sa s veľkou pravdepodobnosťou zhorší. 

Cieleným školením správneho pohybu je možné riešiť zmeny základných pohybových vzorcov, kvôli ktorým problém skoliózy nastal.